Když dítě žárlí na nového sourozence

Vaše očekávání nového přírůstku do rodiny se blíží ke konci, jste plná smíšených pocitů a emocí a už jen počítáte dny, které zbývají do toho radostného okamžiku? Možná vás ale zároveň trápí něco jiného, a to je budoucí reakce vašeho prvního dítěte na nového sourozence, který si alespoň v prvních dnech určitě zcela přivlastní vás i vaši veškerou pozornost.

Budeš mít sourozence

Obavy z toho, že dítě bude miminko instinktivně považovat za nepřítele a bude se mu snažit v nepozorovaných chvílích dokonce i ublížit, jsou zcela zbytečné, zvolíme-li hned na začátku ten správný přístup.

Dítě je nutné zapojit, nenechávat je stranou nebo dokonce v péči příbuzných před blížícím se datem porodu. Mělo by veškerou radost i starost s přípravami na nového člena rodiny sdílet s námi.

Své těhotenství můžete oznámit a vysvětlit dítěti "odlehčeným" způsobem spolu se svým partnerem. Pomůžete mu také pochopit, že malý sourozenec tu nebude proto, aby dítěti kradl maminku a tatínka, ale aby se stal nejlepším a nerozlučným kamarádem svého bratříčka nebo sestřičky. Není proto proč se ho bát, ale je důležité bát se o něj.

Pozor na "ochranitelský" instinkt

Zapojíme-li starší dítě do péče o novorozence a dítě je šťastné, že mu byla svěřena tak důležitá role po vašem boku, snaží se vám pomáhat a vytváří si k sourozenci pevný citový vztah, pak se vám jistě uleví. Budete si gratulovat, že zrovna vás se netýká nepříjemný problém sourozenecké žárlivosti a že máte tak chápavé a rozumné dítě. Přesto však mějte oči otevřené.

Ve vašem dítěti se zřejmě rodí tzv. ochranitelský instinkt staršího sourozence, kterým se pokusí zavděčit. Může chtít miminko obdarovat a potěšit ho hračkou, která však může být pro novorozence nebezpečná, může se pokusit ho krmit něčím nevhodným a podobně. V takovém případě je nutné uvědomit si, že to nebylo ze zlého úmyslu, ale z prosté nevědomosti a je nutné dítěti vysvětlit co a jak.

Věkový rozdíl sourozenců

Věk samozřejmě hraje důležitou roli a je známo, že u dětí, které přijdou rychle po sobě, během roku a půl, se problém žárlivosti vůbec nevyskytne. Děti skoro od začátku objevují svět společně, společnou hrou a stejnými zájmy a nemají čas uvědomit si nějaký rozdíl.

Jestliže je rozdíl dvou až pěti let, pak se může žárlivost vyskytnout častěji. Starší dítě už si uvědomuje samo sebe, své postavení v rodině a svůj vliv na ni. Novým batoletem, které na sebe najednou strhává všechnu pozornost, se může přirozeně cítit ohroženo a odstrčeno. K žárlivosti dětí můžeme přitom nevědomě přispět i my sami neustálým srovnáváním, rozplýváním se nad miminkem a podobně, k čemuž často mívají sklony hlavně prarodiče, málokdy si uvědomující, jak jejich a naše chování vstřebává citlivá a všechno zaznamenávající dětská duše.

 

Museli jste se po narození druhého dítěte potýkat s projevy žárlivosti staršího sourozence?

Když dítě žárlí na nového sourozence patří do témat
 • žárlivost Dáša 19.07.2012 20:04:32

  Bohužel nám žárlení asi přetrvává a nevím co s tím. Holky jsou od sebe o tři roky, takže ted mám 4letou a roční dcerku, starší se o ní stará je hodná , někdy ne prostě klasika,ale jde o to že starší je dost plačtivá, že chce svojí maminku, nebo když večer už mladší spí brečí že chce natálku že jí má ráda atd nevím co s tím...Starší nechodí do školky a nikde ani u babiček nevydrží déle jak jednu až dvě noci, chce být jen semnou ....

 • Žárlivost u dětí novina 22.12.2010 21:21:26

  U nás nic takového nepamatuji, naopak, syn chtěl pořád sestřičku vozit a uspávat..

 • Lucka administrator 03.08.2010 21:27:15

  Já mám děti 19měsíců od sebe a když se narodil syn, tak se nám dcera, která už přes tři měsíce nenosila plínky, začala počůrávat, vztekat se a prostě na sebe upoutávat pozornost. Teď bude malýmu rok a už si spolu dokážou hrát, ale stejně se musí pořád hlídat, jelikož dcera je občas nevyzpytatelná:-)

 • žárlivost Katka 02.08.2010 15:16:22

  Mám dvojčata, takže tohle nebezpečí u mě vůbec nehrozilo, ale mám dvě kamarádky, které to zažily. V jednom případě bylo dítěti pět, když se mimino narodilo, ve druhém sedm. A v obou případech děti hodně žárlily, že si nikdo netroufnul nechat je s miminkem samotné ani pár vteřin. V jednom případě to přešlo asi po půl roce, ve druhém to právě ten půlrok trvá. Pro rodiče je strašně těžké se s tím poprat a zvládnout toto těžké období bez následků na duši dětí i sebe.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Žárlivost patří do témat

Adresář

Poradna na téma Žárlivost

Diskutujte na téma Žárlivost

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku