Žárlivost

Ničí vám žárlivost vztah?

Michaela Holá
24.09.2009

Žárlivost bývá někdy přiřazována k záporným lidským vlastnostem, jindy je označována za potvrzení lásky. Pokud je jí však příliš, může to být jedině na škodu. Samozřejmě k mírným projevům žárlivosti čas od času dochází, problém nastává spíše ve chvíli, kdy překročí pomyslné hranice a začne neustále narušovat běžný chod vztahu.

Žárlivost vzniká jako obranná reakce na možné ohrožení vztahu. Při jejích projevech jde v mnoha ohledech rozum stranou. Žárliví jedinci nečekají na souhlas svého partnera, osočují ho či mu brání v kontaktu s „nepřítelem" a potenciálním ohrožujícím elementem. Žárlivost bývá často značně manipulativní, dochází k ignorování přání a vědomí druhého.

Přehnaná žárlivost

Nejprve je zapotřebí odlišit žárlivost běžnou od té, která vám ku prospěchu rozhodně není a která by se dala nazvat žárlivostí „chorobnou". Tato žárlivost již nedává partnerovi žádný vlastní prostor a je velmi omezující. Často tedy dochází k rozpadu vztahu, protože jeden z partnerů již dál „nemůže dýchat". Tuto extrémní žárlivost je tedy na místě zkrotit. Při takto omezující žárlivosti je běžné:

  1. sledování
  2. neustálé telefonáty, kontrolování
  3. nedůvěra
  4. vyzvídání informací od přátel
  5. prohledávání věcí
  6. citové vydírání, vyhrožování
  7. nízké vlastní sebevědomí žárlivce, nedůvěra v sebe

Proč tato žárlivost vzniká?

Pokud máte pocit, že se vás či vašeho partnera tato „chorobná" žárlivost týká, je nejlepší zaměřit se na hledání jejích příčin než až na řešení čistě jejích následků. Mezi časté původy žárlivosti lze uvést tyto:

  • Nedořešené předchozí vztahy

Pokud váš partner často mluví o svém předchozím vztahu či je s bývalými partnery ve stálém kontaktu, není divu, že pociťujete jisté ohrožení svého momentálního vztahu. Je zřejmé, že váš partner není na současný vztah ještě připraven. Na místě je zde zejména otevřená komunikace, vysvětlení obav a nalezení řešení, které bude oběma vyhovovat.

  • Lež ze strany partnera

Po zjištění, že jste se od partnera dočkali lži, je možné, že mezi vámi dojde ke snížení důvěry. Pak je velmi snadné domýšlet si různá selhání ze strany partnera a podezírat jej více, než je zdrávo. Zkuste přijít na důvod partnerovy lži, snažte se nepřemýšlet nad jeho možnými dalšími prohřešky a dejte si čas na odpuštění.

  • Bolestná minulá zkušenost

Pokud vaše předchozí vztahy provázela mnohá citová zranění, je pravděpodobné, že do nového vztahu vstoupíte s obavami a budete se děsit i zcela běžných situací. Partnerovi se však i přesto snažte dát nezbytnou volnost a nesnažte se jej za každou cenu k sobě připoutat. Svěřte se mu se svými potížemi a poproste jej o pochopení a trpělivost.

Pokud je žárlivost ve vašem vztahu na denním pořádku, snažte se z její moci vymanit. Zapomeňte na různá podezření, katastrofické vize a pochybnosti a snažte se partnerovi co nejvíce důvěřovat - tedy v případě, že hodláte vybudovat zdravý, pevný a dlouhotrvající svazek.

Jak jste na tom se žárlivostí vy ve svém vztahu? Myslíte si, že je v rozumné míře prospěšná?

Autor: Michaela Holá

Arteterapie - cesta do duše prostřednictvím tvůrčí činnosti
Také vás bolí záda?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.